1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ
1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ

Tığla Dikiş Nasıl Yapılır?

Tarih: 21.01.2022 11:55
Tığla Dikiş Nasıl Yapılır?
Günümüzde hanımlar başta olmak üzere örgü severlerin ve dikiş yapmaktan keyif alanların en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri de tığla dikişi nasıl yapılır sorusu oluyor. İğne oyası, örgü örme ve tığla dikiş gibi pek çok elişi büyük ilgi uyandırıyor. Haliyle tığla iş işlemek ve tığla dikiş yapmayı öğrenmek isteyenler öncelikle gerekli malzemeleri almaya yöneliyor. Evet, tığ işine başlamadan önce ihtiyacınız olan şeylerden biri de elbette ki tığdır. Bunun için Örgü Şişi ve Tığlar kategorisini ziyaret edebilirsiniz. 

Tığ İşi ile Neler Yapılabilir?

Tığla dikiş işlemi öncesinde tabii ki istediğimiz modeli işlememiz gerekiyor. Bu noktada sınırsız sayıda tığla iş işleme modeli var. Zira tığ örücülüğü, tığ ucu çengel olan bir araçla el ile bir obje elde etmek için tek bir ilmek ile sıralama yapılması ve motif elde edilmesi olarak bilinen el sanatıdır. Bu nedenle tığ örücülüğünün başında tığ ve iplik gelir.  Peki, tığ çeşitleri neler?
Çelik tığlar, 
Plastik, kemik, alüminyum ve çelik tığlar,
Bu tığ türleri tığ işlerinde en çok tercih edilen ve kullanılan çeşitlerdir. Aynı zamanda bir tığ işine başlamadan önce diğer bir ihtiyacınız olan malzeme de ip türüdür. Peki, tığ işine uygun ipler hangileridir?
Hayvansal iplikler; yün, ipek, tiftik,
Bitkisel iplikler; keten, pamuk, kenevir, rafya,
Suni ve sentetik iplikler; suni iplikler, floş, naylon, orlon
Madensel iplikler; gümüş teller, altın teller, ipek veya yün içine sim katılarak yapılmış iplikler
Bu iplik türlerinin tamamı tığ örücülüğünün ana malzemelerinden bir tanesidir. Yapacağınız örme işine veya dikişine göre bu ipleri ve tığları seçebilirsiniz. Bunun için Örgü İpi bölümünü ziyaret edebilirsiniz. 

Tığla Dikiş Yapma Adımları Nelerdir?

Tığ dikişi, tığ işi yaptıktan sonra ortaya çıkardığınız ürünü dikme işlemidir. Yani hayalinizde tasarladığınız ve sevdiklerinize hediye etmek, kendinizi şımartmak veya bu işte keyif almak amacıyla yapacağınız tığ işlerinden sonra işi sonlandırmak için tığla dikişi yapmanız gerekir. Zira tığ işine başlamak için de birkaç malzemeye ihtiyacınız var. Bunlar;
Alüminyum tığ işi kanca alabilir, boyutunu 1-9 cm veya H-8 olarak seçebilirsiniz. 
Bir yün veya akrilik iplik topu 
Makas
Malzemeler sadece bu kadar. Bu aşamadan sonra önemli olan bir nokta daha var. Tahmine edersiniz ki tığ işine başlamadan önce tığ kancasını nasıl tutacağınızı da bilmeniz gerekir. Peki, tığ kancası nasıl tutulur?

Tığ Kancası Nasıl Tutulmalıdır?

Başparmağınız ve işaret parmağınız, ortada parmak tutulması denilen küçük girintide olmalı ve kancayı sıkıca tutmalısınız. Tığ kancasını bir kalem tutar gibi tutabilir ve başlayabilirsiniz. Kontrol amaçlı olarak üçüncü parmağınızı kancanın ucuna doğru kaydırabilirsiniz. Böylece kanca hafif olarak size doğru dönecek, aşağı veya yukarı bakacaktır.   
Tığ Dikişi için Kayma Düğüm Nasıl Yapılır?
Tığ işi kancaya bir kayma düğüm bağlamak ve tığ işlemeye başlamak için önemli bir adımdır. İpliği kancaya takarak tığ işlemeye başlayabilirsiniz. İpliği bükerek kancaya ilmek atmalısınız. İpliği kancanın altında sarın ve sıkmak için ilmek boyunca çekin. Daha sonra sıra kroşe yapmaya gelecektir. 
Zincir Dikiş Kroşesi Nasıl Yapılır?
Kroşe genellikle önce zincir dikişini öğrenip yapmakla başlar. Zincir dikişi, bilinmesi gereken en önemli temel dikişlerden bir tanesidir. Çünkü çoğu tığ işinin temelini oluşturur. Mesela tığ işi yaparken 135 ch için 135 zincir dikişi kırpmanız gerekir. Bu aşamalardan sonra sıra tığla dikiş yapma kısmı geliyor. Bu kısma geçmeden önce Markalar kategorisini inceleyebilir, ip markalarına göz atabilirsiniz. 

Tığla Dikiş Nasıl Yapılır?

Zincir dikişini öğrenip yaptıktan sonra, temel tek tığ dikişini öğreneceksiniz. Tığ dikişi için 2 adet yöntem vardır. Bunlardan birincisi tek tığ dikişi ikincisi ise çift tığ dikişidir. 
Tek Tığ Dikişi; bu yöntem ile bir kayma düğümü ve temel dikişlerin nasıl yapılacağını öğrendikten sonra istediğiniz modeli işleyebileceksiniz. Ancak yeni başlıyorsanız işleyeceğiniz model için sabırlı olmanız işi daha iyi yapmanıza olanak tanıyacaktır. 
Çift Tığ Dikişi; çift kroşe dikişini öğrenerek kroşe becerinizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Bu dikiş türünü öğrendiğinizde nakışlardan kareler oluşturabilir, çift tığ dikişleriniz eşit olana kadar küçük örnekler yapabilirsiniz. 
Tek tığ dikişi ve çift tığ dikişi desenlerini kullanarak sizler de tığ işinizi bitirebilir, tığ dikişlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Örgü İşi Malzemeleri Nereden Alınır?

örgü işi malzemeleri nerden alınır
Örgü işleri için şiş, tığ veya diğer tüm malzemeleri nereden alacağınızı merak ediyorsanız yummak ile tanışmaya hazır olun. Yummak mağazamızda yok yok! Tuhafiye malzemelerinden örgü işlerine kadar ihtiyacınız olan tığ, şiş ve iplere kadar her şey bu mağazada var. 
İstediğiniz markadaki ürünü, şiş ve tığ modellerini ve çok daha fazlasını mağazamızın kategorileri kısmından kolaylıkla bulabilirsiniz. Sizler de yummak ile kendi ürünlerinizin yaratıcısı olabilir, sevdikleriniz için elleriniz harika hediyeler hazırlayabilirsiniz. Zira örgü işi sizlerin de vazgeçilmez el sanatlarından biri olacak…
Yükleniyor...