1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ
1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ

Punch Kumaşı Nasıl Olmalı?

Tarih: 23.03.2022 20:25
Punch Kumaşı Nasıl Olmalı?
El işi sevenler burada mı? Sizler için öyle güzel bir nakış işini ele aldık ki, bu işi öğrendikten sonra sizler de heyecanla yapmak isteyeceksiniz. Öncelikle punch nakışı nedir? Punch nakışı nasıl olmalı? Sorularına yanıt veriyoruz. Bu nakışı öğrenmek için hazırsanız ve farklı tarzlarda el işleri yapmak istiyorsanız işte detaylar…

Punch Nakışı Nedir?

Punch nakışı, bir nevi iğne işi olarak bilinmektedir. Ucuna iplik takılan punch iğnesi yardımı ile kumaş üzerine işleme yapılan hobiye punch denmektedir. Tabii burada önemli olan işleme sırasında kumaşın sert yani gergin olması gerektiğidir. Bunun için de kasnaklardan yadım alınır. 
Kasnaklar; dikim tezgâhları, tarım aletleri, takım tezgahları, dizel ve benzin motorları gibi daha pek çok alanda kullanılan makinelerdir. Bu alanlarda ihtiyaca dönüştürülerek kullanılan bu kasnaklar ile birden çok ürün çeşidi üretilmektedir. 
Genellikle kasnaklar makine teknolojisinde sıklıkla kullanılan ürünlerden bir tanesidir. Her alan da farklı bir işlev gören kasnaklar herkesin tercih ettiği makinelerin en başında yer almaktadır. 

Punch için Kumaş Nasıl Seçilmeli?

Punch nakışı için yapmanız gereken ilk şey, kumaşı doğru seçmektir. Zira bir nakış için gerekli olan ana malzeme punch işlemesi yapacağınız nakış kumaşıdır. Bu noktada doğru kumaşı seçmeniz için sizlere kumaş önerilerinde bulunmak istedik. 
Punch kumaşı nasıl olmalı diyorsanız bu kumaş önerilerini dikkate alabilir ve en kısa zamanda sizler de punch nakışına başlayabilirsiniz. 
1. Monk’s Cloth (Keşiş Örtüsü)
Monk kumaşı, büyük delikli iğneler yardımı ile işlenen bir tür nakış çeşididir. Bu kumaşa işleme yaparken çantalara veya yastıklara dikebilir ve ortaya güzel bir çalışma çıkarabilirsiniz. %100 pamuklu bir kumaş türüdür ve 2.5 cm başına 12 delik düşmektedir. 
Punch nakışı için tercih edeceğiniz monk kumaşını kullanmadan önce yıkamanızı öneririz. Çünkü yıkama esnasında çok çekecek olan bir kumaş türüdür. Haliyle işleme öncesinde yıkamanızı öneririz. 
Keten Kumaş
Keten, punch nakışı için seçilen bir diğer kumaş türüdür. Oldukça güçlü ve dayanıklı bir yapıya da sahiptir. Güçlü yapısı ile keten, yeni başlayan kişiler için ideal bir iplik türüdür. Bu tür keten kumaşlar için de büyük bir iğne ve iplik kullanılması gerekmektedir. 
Kilim Kumaş
Halı yapımı için ideal olan ve sıklıkla kullanılan bir kumaş türüdür. Geleneksel olarak herkesin evinde yer alan illaki bir halı türü vardır. Bu kumaş türünü yalnızca kilimler için değil çok sağlam bir yapıyı taşıyan büyük iğneler ile istediğiniz herhangi bir yerde de kullanabilirsiniz. 
Çuval Bezi Kumaş
Kumaş seçimleriniz için çuval bezini kullanabilirsiniz. Bu bezler çok kolay bir şekilde dağılmakta ve zamanla bozulmaktadır. Bu nedenle dikkatli kullanmanız önemlidir. 
Dokumacı Kumaşı
Dokumacı bezi olarak da adlandırılan bu kumaş dokuma işlemi için özel olarak yapılmış bir kumaş türüdür. Küçük ve aynı zamanda eşit bir dokumaya sahip olan poli-pamuk karışımı içeren bir kumaştır. 
Güvenilir bir kumaş türüdür ve çok kez panç nakışında test edilmiştir. Bu yüzden de güvenle kullanabilir, farklı tarz nakışları ortaya koyabilirsiniz. 

Punch Nakışı için Doğru Pamuk Seçimi Nasıl Olmalı?

Punch nakışı için pamuklu kumaşları tercih etmenizi öneririz. Özellikle de bu kumaşların %100 pamuklu olması da önemlidir. Ancak dikkatli olmalısınız. İğne seçimleriniz de yerinde olmalıdır. Kumaşın hassasiyeti nedeniyle iğnelerin de doğru seçilmesi ve kullanılması gerekir. 
Punch için Doğru Kasnak Seçimi
Punch nakışı için bir diğer önemli faktörde seçeceğiniz punch kasnağıdır. Ana malzemelerden biri olan kasnak bu el işi için en önemli adımdır. Yani kısacası kumaşınızı sıkı tutan ve kaymayı engelleyen bir kasnak kullanmanız gerekmektedir. Kumaşın tamburu sıkı olmalıdır. Eğer kasnak içinde kayan bir kumaş olursa bu sizi muhtemelen yoracaktır. 
Dilerseniz aşağıda belirttiğimiz çeşitlerden birini el işiniz için kullanabilirsiniz.
Metal çemberler
Ahşap çemberler
Plastik çemberler
Kaymaz çemberler

Doğru Punch İğnesi Nasıl Seçilir?

doğru punch iğnesi
Punch nakışı için gerekli olan tüm ana malzemelerden bahsettik. Bu malzemeler arasında en önemli yere sahip olan punch iğnesinden de bahsetmek istedik. Özellikle de rahat bir şekilde el işi yapmanız ve tarzınızı yansıtmanız için ihtiyacınız olan punch iğnelerinin doğru seçilmesi gerektiğini bilmenizi istedik. 
Peki, doğru punch iğnesi nasıl seçilir? İki tür punch iğnesi vardır. Bunlardan küçük olanı minyatür iğneler olarak nitelendirilir. Daha büyük olanlar ise kilim iğneleridir. 
Her ikisi de farklı boyutlara sahiptir. Ancak genel anlamda minyatür punch iğneleri nakış ipliklerini içerir. Halı iğneleri ise şerit ve kumaş şeritleri içindir. 
Yummak Mağazasının Renkli Dünyasına Tanık Olun!
Yummak mağazasında punch nakışı için ihtiyacınız olan birçok malzemeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra örgü işi yapmak ve el sanatı ile uğraşmak istediğinizde yine aradığınız tüm iş malzemeleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Zira mağazamızda sizlerin ihtiyacına uygun düşecek onlarca ürün ve malzeme bulunuyor. Dilediğiniz zaman mağazamızı ziyaret edebilir, yummak ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz.
Yükleniyor...