1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ
1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ

Punch Nedir ve Punch Yapmak için Hangi Malzemeler Kullanılır?

Tarih: 03.03.2022 11:26
Punch Nedir ve Punch Yapmak için Hangi Malzemeler Kullanılır?
Punch nedir diye merak edenler ve punch yapmak için hangi malzemelerin kullanılması gerektiğini öğrenmek isteyenler doğru adrestesiniz. Punch ipi başta olmak üzere aradığınız tüm örgü işi ve el işi sanatı için yummak mağazamızı tercih edebilirsiniz. Bir üründen çok daha fazlası olan tasarımları oluşturabilirsiniz. İster sevdiklerinize özel ürünler üretebilir isterseniz de kendiniz için ayrıcalıklı tasarımlar yapabilirsiniz. Ve detaylara geçmeden önce dilerseniz Örgü İpi modellerimize göz atabilir, rengarenk ipler ile el işi sanatına başlama heyecanını doyasıya yaşayabilirsiniz. 

Punch İpi Ne Demek?

Punch ipi, örgü ipleri modellerinden bir tanesidir. Simli modelleri de bulunan bu ip ile birbirinden şık tasarımlar üretebilirsiniz. Her mevsime uygun olan bir örgü ipi türüdür. Gramaj olarak genellikle 20 gram şeklindedir. Bu iple örgü öreceksiniz kullanmanız gereken şiş numarası 8 olmalıdır. Birden çok renk seçeneği de mevcuttur. 
Kaliteli, sağlam ve dayanıklı olan punch ipi ile birbirinden güzel örgüler örebilirsiniz. Her bir örgü modelini de sevdiklerinize el emeği göz nuru olarak armağan edebilirsiniz. Aynı zamanda özel günlerde pahalı ve abartılı hediyeler almak yerine kendi elinizle ördüğünüz bu özel tasarım ürünleri sizler için kıymetli olan herkese hediye edebilirsiniz. Tüm ip modelleri mağazamızda sizleri bekliyor. 

Punch Yapmak için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Punch malzemeleri piyasada en kolay şekilde bulunan ürünlerdendir. Özellikle de el işi sanatına başlamak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız diğer tüm ürünleri de yummak mağazamız sayesinde bulmanız mümkündür. Dilerseniz punch malzemelerini barındıran punch setlerini de tercih edebilirsiniz. Ancak eğer ki set olarak almayacaksanız tek tek almanız gereken punch malzemeleri aşağıdaki gibidir. 
Punch iğnesi seti (iğne geçirici olmasına dikkat edin)
Kasnak
İp (renk seçenekleri mevcuttur)
Punch şablon çıktısı
Punch nakışı sabitleyici yapıştırıcı
Karbon kağıdı
Kalem
Bu ürünlere tek tek ulaşmanız oldukça kolay. Zira yummak mağazamızda aradığınız pek çok ürünü ve malzemeyi dilediğiniz an bulma şansınız vardır. Peki, punch nakışı nasıl yapılmaktadır*

Punch Nakışı Nasıl yapılmaktadır?

Punch malzemelerine kolay bir şekilde sahip olabileceğiniz gibi punch nakışı yapmakta bir o kadar kolaydır. Sizler için derlediğimiz adımlar sayesinde kolay bir şekilde punch nakışı yapabilirsiniz.İlk önce “punch nakışı nasıl çizilir?” sorusuna yanıt vererek başlayalım. İşlemek istediğiniz desenin çıktısını almalı ve kumaş ile bu çıktı arasına bir karbon kağıdı yerleştirip deseni kumaşa aktarmalısınız. Kumaşın işlenecek olan bölümünü kasnağa yerleştirin ve bu aşamada kumaşı iyi bir şekilde germeye özen gösterin Kumaşı istediğiniz düzeyde gerebilmek amacıyla da çivili kasnakları kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

Daha sonra ise punch iğnesine ipliği geçirin.

Eğer orta kalınlıkta bir yün ve plastik nakış kalemi kullanıyor iseniz kalemin ayarını 6 ile 8 arasında yapabilirsiniz. Kalemin yanında bulunan sayıyı yukarı doğru ayarladığınızda daha kabarık ilmekler, aşağı doğru ayarladığınızda ise ufak ilmekler elde edebilirsiniz. Ve iğne ucunu da ip kalınlığı doğrultusunda değiştirmeniz gerektiğini de unutmamanız gerektiğini not edebilirsiniz. 

Punch makinesinin kesik ucunun, nakış yapılan yöne doğru bakması gerektiğini unutmayın. Ayrıca öncelikle desenin ana hatları olacak şekilde nakış işini gerçekleştirin.

Punch yapmanın püf noktalarından biri de nakışı yaparken iğneyi belli aralıklarla batırmaya ve iğneyi de ipi de çok çekmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi durumda nakışın aralıkları çok olur ve bu hoş olmayan bir görüntüye sebep olabilir. 
Nakış uygulamasını bitirirken de kumaş üzerinde ipin bulunduğu noktayı tutup kalemi çekin, ardından da uygun bir noktadan ipi kesin.

Bu aşamalardan sonra önemli bir diğer soru da “punch ipi nasıl sabitlenir?” sorusudur. Bunun için punch yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Yani nakışın arka tarafına (kullanılmayacak bölüme) punch yapıştırıcısını uygulamalısınız. Bu yapıştırıcı ile yaptığınız nakışın daha dayanıklı olmasını sağlar. 

Yapıştırıcıyı döktükten sonra kurumasını bekleyin ve yapıştırıcı kuruduktan sonra el işinizi kasnakla duvara asabilirsiniz. 

Hangi Kumaşlar Punch Nakışına Uygundur?

Seçeceğiniz punch nakışı için kalite ilk öncelik olmalıdır. Peki, hangi kumaşlar olabilir? Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, esnemeyen bir kumaş seçmeniz gerektiğidir. Keten, nakış keteni, keşiş bezi, çuval bezi gibi…

Punch Nakışı için Hangi İpler Tercih Edilir?

Punch nakışı için en uygun ip türü simli olan punch ipleri, pamuklu örgü ipleri ya da kanaviçe ipleridir. Bu ipler ile birbirinden şık nakışlar tasarlayabilirsiniz. 

Punch İpi Nereden Alınır?

punch ipi nereden alınırYummak ile tanışmaya hazır olun. Neden mi? Çünkü mağazamız üzerinden ihtiyacınız olan her türlü örgü malzemesine ulaşabilirsiniz. Üstelik Türkiye’nin en sevdiği adreslerden biri olan yummak ile sizler de yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Punch ipinden diğer tüm örgü iplerine ve malzemelerine kolaylıkla zengin içerikli kategorilerimizden ulaşabilirsiniz. O halde şimdi örgü işi sanatına başlamanızın tam zamanı! Yummak ile her an bir adım önde olacak, şık tasarımların yaratıcısı sizler olacaksınız. 
Yükleniyor...