1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ
1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ

Örgü Nasıl Yapılır?

Tarih: 21.03.2022 21:32
Örgü Nasıl Yapılır?
Örgü örmekten mutluluk duyanlar, kendi kıyafetlerini kendisi tasarlamak isteyenler ve örgü sanatına merak salanlar… Hepiniz bu içeriğimize hoş geldiniz. Tam da sizlere göre hazırladığımız bu içerikte en çok merak ettiğiniz “örgü nasıl yapılır?” sorusuna yanıt verdik. Birden çok örgü modeli ve örgü işleme yöntemi için şu an doğru yerdesiniz. Hazırsanız ve elinize kahvenizi aldıysanız, keyifli okumalar dileriz. 

Örgü Nedir? Ne Tür Modeller Örülebilir?

Örgü, el sanatları arasında en çok ses uyandıran çeşitlerden biridir. Örgü ile patiklerden şallara, kazaklardan şapkalara, eldivenlerden daha pek çok modele kadar birçok tasarımı ortaya koyabilirsiniz. Dışarıdan yüksek maliyetle aldığınız örgü modelleri yerine kendi kıyafetlerinizi kendiniz örebilir, düşük maliyetli ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. 
Peki, örgü örmek için ne gerekir? Örgü örmenin en önemli adımlarından ilki elbette ki örgü malzemeleridir. Öreceğiniz modele ve tasarıma göre örgü ipi, örgü şişi veya tığı seçmeniz gerekir. Sonrasında ise örmek istediğiniz örgü modeli adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır. “Örgü nasıl yapılır?” sorunuza geçmeden önce “örgü ipi nedir?” sorunuza yanıt bulabilirsiniz. 

Örgü İpi Ne Demek?

Örgü ipi, farklı lif ve malzemeler kullanılarak üretilen ip türüdür. Akrilik, pamuk vb. gibi içeriklere sahip olan birden çok örgü ipi çeşidi vardır. Yaz ve kış mevsimleri dahil olmak üzere her mevsime uygun olan ip çeşitleri de mevcuttur. Renkli seçenekleri ve özellikleri ile de günümüzde hanımlar başta olmakla beraber çoğu kişi tarafından ilgi gören ve çok sevilen el işi sanatlarındandır. 
Kazak, panço, bere, şapka, patik vb. gibi birçok örgü işinde örgü ipi modelleri tercih edilir. Her ipin kendine has özelliği ve işlenmesi için gereken tığ veya örgü şişi ölçüleri değişiklik gösterir. Sizler de bu el işi sanatına başlamadan önce örmek istediğiniz ürüne göre örgü ipleri seçebilir, örgü iplerine uygun tığ veya şiş modellerinden yana durabilirsiniz. Yummak mağazamızda örgü ipleri için ayrıca tığ ve şiş numaraları belirtilmektedir. 

Örgü Nasıl Yapılır?

Örgü, işleyeceğiniz modele göre farklılık gösterir. Selanik örgü, haroşa örgü, düz örgü ve buna benzer daha pek çok örgü çeşidi söz konusudur. Biz bu içeriğimizde ise sizler için ilk olarak Selanik örgü modeli aşamalarından bahsettik. Peki, Selanik örgü nasıl örülür?

Selanik Örgü Örme Adımları

Selanik örgü modeli için nako ip kullanılmıştır. Dilerseniz sizler de mağazamızda yer alan nako ip modellerine göz atabilir ve bu örgü türü için siparişinizi verebilirsiniz. 
Öncelikle iplik ön tarafta tutulur ve 1ilmek örülür, 1 ilmek örmeden alınır. Üstüne ise ip dolanır ve sıra bu şekilde tamamlanır. 
İkinci aşamada ise iplik dolanan ilmekler örülür, tek ilmeklerin üstüne iplik dolanır ve sıra tamamlanır. 
Örgünün her iki yüzü de bu şekilde örülür. 
Selanik Örgü Modeli için İkinci Yöntem
Selanik örgü için Elit Wool Grande yün ipini kullanabilirsiniz. Bu ip kalın bir iptir ve şiş olarak 8 mm şiş numarasını kullanmanız gerekmektedir. 
Bir sıra boyunca ilmek atın ve örgü için başlayın. 
Öncelikle ilk ilmeyi örmeden alın. Bu örgü modeli ters örgü olarak devam edecektir. 
İkinci ilmeyi ters olarak alın ve üçüncü ilmeyi üstüne ip dolayarak örmeden alın. Dördüncü ilmeyi yine ters olarak alın ve beşinci ilmeyi üstüne ip dolayarak örmeden alın. Sıra bitine kadar örgüye bu şekilde devam edin. 
İlk sıra bittikten sonra ikinci sırada ilk ilmek örmeden alınır. İkinci ilmekler ip dolanan ilmekler olduğu için ikisi ters olarak alınır ters örülür. Üçüncü ilmek örülen ilmektir ve bu ilmek ip dolayıp örmeden alınır. İkili olanlar ikisi bir alınır ve ters örülerek kesilir, tek olanları ise ip dolayarak çoğaltın. 
Birkaç sıra işleyin ve nasıl olduğunu görün. 
Örgü örüldükçe model ortaya çıkacaktır. 
Tüm örgü bu şekilde örerek devam edecektir. Örgünüz bittikten sonra istediğiniz model ortaya çıkacaktır. 

Örgü ile Neler Yapılabilir?

örgü ipi ile neler yapılır
Örgü ile birçok model tasarlayabileceğinizden bahsetmiştik. En çok örülen modeller ise; kazak, eldiven, şapka, patik, şal vb.dir. Oldukça kolay bir işleme türüne sahip olan örgü işi ile hayalinizdeki tüm tasarımları ortaya koyabilir, sevdikleriniz için de el emeği göz nuru olan ürünler örebilirsiniz. 
Yummak İle Sanatsal Dokunuşlar…
Yummak mağazası üzerinden ihtiyacınız olabilecek birçok renkli tasarımda sizin imzanız olabilir. Özellikle de renkli ve enerjik yumak seçenekleri ile sevdikleriniz için birbirinden şık tasarımlar örebilirsiniz. 
Manevi değeri yüksek olan bu ip türleri ile sevdiklerinize sürprizler yapabileceğiniz gibi daha düşük maliyetlerle kendinize de harika tasarımlar örebilirsiniz. Bu sayede beğendiğiniz tüm tasarımların yaratıcısı da siz olabilirsiniz. En güzeli de yummak mağazası üzerinden arayıp da bulmak isteyeceğiniz tüm örgü malzemesine ulaşabilirsiniz. 
Unutmayın ki yummak her an her yerde sizlerle olacak, keyifli sanatlar dileriz…


 
Yükleniyor...