1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ
1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ

Örgü Nedir?

Tarih: 19.04.2022 11:51
Örgü Nedir?
Örgü nedir diyenler ve örgü ile ilgili detayları merak edenler burada mı? O zaman sizlere güzel haberlerimiz var. Yummak mağazamızda bulabileceğiniz onlarca ürün ve örgü malzemesi sizleri bekliyor. İhtiyacınız olan birden çok ürünü dilediğiniz zaman mağazamızda bulabilirsiniz.
Türkiye’nin çok sevdiği yummak mağazamızda aradığınız tüm nitelikte ve özellikte örgü işi malzemesi var. Her biri sizler için bir renk olacak. Enerjinizi severek harcayacağınız yummak mağazası sizlerin de favorisi olacak. Dilediğiniz zaman örgü iplerinin de bulunduğu Tuhafiye kategorisine bakabilirsiniz. Hazırsanız örgü işi ve detaylarına geçebiliriz.

Örgü Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Örgü, el işi sanatı demektir. Yani örgü şişi veya tığlarla kolay bir şekilde örülen ürünlerin tamamı örgü işidir. Örgü, geçmişten günümüze taşınan oldukça yaratıcı olan bir sanattır. Çoğu kişi hayalindeki tasarımları gerçeğe dönüştürmek için örgü sanatını seçer. 
Zira hanımlar başta olmak üzere örgü sever herkes, örgü ile uğraşmaktan keyif alır. Hem keyifli bir iştir hem de tasarımlarınıza yön verir. Özellikle de kıyafet örmek, çocuklara ve bebeklere battaniye örmek veya örgüler ile harika süsler üretmek çok keyiflidir. Renk seçenekleri oldukça fazla olan örgü ipleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. 

Örgü Örnekleri ve Yapılışları

Örgü örnekleri verdik ve sizlere fikir olsun istedik. Yummak mağazamız üzerinden alacağınız tüm kaliteli ürünler ile şık örgüler örebilirsiniz. Hayalinizdeki tasarımları yapabilmeniz için tüm fırsatlar sizler için sunulmuştur. Dilediğiniz zaman istediğiniz Örgü İpi malzemelerine mağazamız üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aşağıda bazı örgü örnekleri ve yapılışları yer almaktadır. Keyifli öğrenmeler dileriz. 

Selanik Örgü Modeli Örneği ve Yapılışı

Selanik örgü için Elit Wool Grande yün ipini kullanabilirsiniz. Bu ip kalın bir iptir ve şiş olarak 8 mm şiş numarasını kullanmanız gerekmektedir. 
Bir sıra boyunca ilmek atın ve örgü için başlayın. 
Öncelikle ilk ilmeyi örmeden alın. Bu örgü modeli ters örgü olarak devam edecektir. 
İkinci ilmeyi ters olarak alın ve üçüncü ilmeyi üstüne ip dolayarak örmeden alın. Dördüncü ilmeyi yine ters olarak alın ve beşinci ilmeyi üstüne ip dolayarak örmeden alın. Sıra bitine kadar örgüye bu şekilde devam edin. 
İlk sıra bittikten sonra ikinci sırada ilk ilmek örmeden alınır. İkinci ilmekler ip dolanan ilmekler olduğu için ikisi ters olarak alınır ters örülür. Üçüncü ilmek örülen ilmektir ve bu ilmek ip dolayıp örmeden alınır. İkili olanlar ikisi bir alınır ve ters örülerek kesilir, tek olanları ise ip dolayarak çoğaltın. 
Birkaç sıra işleyin ve nasıl olduğunu görün. 
Örgü örüldükçe model ortaya çıkacaktır. 
Tüm örgü bu şekilde örerek devam edecektir. Örgünüz bittikten sonra istediğiniz model ortaya çıkacaktır. 

Panço Nasıl Örülür Örneği ve Yapılışı

panço nasıl örülür
En sevilen ve şıklık katan modellerden biri de panço örgülerdir. Panço örerek, kış aylarınızı renklendirebilirsiniz. Sizler için en kolay panço örme aşamasından bahsettik. İşte adımlar:
Öncelikle 12 veya 12’nin katları kadar ilmek sayısı atabilirsiniz. 
Panço örme işlemine 98 ilmek ile başlanır. Ve mutlaka ilmekler, şişe çifter çifter dizilmelidir. Tüm sırayı sonuna kadar ters örmelisiniz. 
İlk ilmek için sağ taraftaki şişi örmeden geçirme işlemi yapın. Ancak diğer tüm ilmekleri sıra sonuna kadar düz örün. 
İlk ilmek için sağ taraftaki şişe örmeden takın ve sonra 6 ilmek kadar düz örme işlemi yapın. 2 kez ipi sağdaki şişe dolayın ve düz örün. 
3 kez ipi sağdaki şişe dolayın ve düz şekilde örün. 4 kez ipi sağdaki şişe dolayın ve düz örün. 3 defa ipi sağdaki şişe dolayın düz şekilde örün. 2 kez ipi sağdaki şişe dolayın ve tekrar düz örün. Daha sonra ise 1 kez ipi sağdaki şişe dolayın ve düz şekilde örün. 
6.aşamada ise bütün sırayı, sıranın sonuna kadar ters şekilde örünüz. Ancak ilk ilmeği ters olacak şekilde örün Daha sonraki 5 ilmeği de oldukça bol bir şekilde örün ve sonraki 7 ilmeği yeniden ters şekilde örün. 
6.aşamadan 10.aşamaya kadar aynı şekilde örme işlemine devam edin. 11.aşamada ilk ilmeği sağ taraftaki şişe örmeden taktıktan sonra 2 kez ipi sağdaki şişe dolayarak düz örme işlemi uygulayın. 3.kez ipi sağdaki şişe dolayarak düz örün. 4 kez ipi sağdaki şişe dolayın ve düz örün. 3 kez ipi sağdaki şişe dolayarak düz örün. 2 kez ipi sağdaki şişe dolayarak düz örün ve 7 ilmeği de düz şekilde örün.
12.aşamayı 6.aşamada olduğu gibi 13.aşamanın 3.aşama gibi örün. 
Daha sonra 2.aşama yoluyla ilerleyerek örmeye devam ediniz. İlk 24 ilmek hazır olduğunda kapatma işlemi yapın. 
Püf nokta olarak ise 24 ilmeği kapattıktan sonra ters olarak tüm sırayı örün ve bu işlemi 15 defa tekrarlayın.
Bugün sizler için en keyifli örgü modellerinden bahsettik. Dilediğiniz zaman Örgü Şişi ve Tığlar bölümünden örgü malzemeleri alabilirsiniz. Böylece işleyeceğiniz birden çok modelde imzanızı bırakabilirsiniz. 
Yummak ile tanışmanızın ve örgü sanatına başlamanızın şimdi tam zamanı! Keyifli ve mutlu alışverişler dileriz. 
Yükleniyor...