1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ
1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ

Makrome nedir nasıl yapılır

Tarih: 24.01.2022 11:23
Makrome nedir nasıl yapılır

Makrome, hanımlar başta olmak üzere birçok kişi tarafından sevilerek yapılan bir el sanatıdır. Duvar süsleri, yatak örtüleri, bitki askıları, çantalar, sepetler ve birçok ürünün yapımında kullanılabilen makrome, el işi yapmayı sevenler için oldukça ideal bir el sanatlarındandır. Özellikle de makrome, çok eski çağlardan beri bilinen düğümleme sanatıdır. Makrome ipinden diğer tüm ip modellerine kadar her ürünün bir arada bulunduğu Örgü İpi kategorimizi ziyaret ederek, ip çeşitlerinden istediğinizi alabilirsiniz. 

Örgü İpi Kategorisinde Neler Var?

Örgü kategorisinde makrome ipinden diğer tüm ip çeşitlerine kadar birden çok kalitede ip, yün ve daha fazlası var. Peki, bunlar hangileri?
Mikrofiber
Tüylenmez ip
Jüt ip
Halat ip
Bebek ipi
Etamin-Kanaviçe ipi
Pucnh - Panç ipi
Nakış ipi
Akrilik ip 
Ve buna benzer daha pek çok ip bu kategori içerisinde mevcut. Yani işleyeceğiniz işe veya öreceğiniz örgüye göre ip modellerini kolaylıkla seçebilirsiniz. Zira Amigurumi yapımından normal kazak örme yünlerine kadar bir sürü ip çeşidi var. 

Makrome Nasıl Yapılır?

Makromenin iki temel düğüm biçimi vardır. Bunlar sarma ve düğümdür. Peki, bunlar ne anlama geliyor? Tek tek inceleyelim.
Sarma düğüm, bir düğümün iki ipi ile çalışan ve ipin gergin tutulması ile diğerinin üstüne düğümlenmesidir. Öncelikle ip istenen ölçüyle kesilir, hazırlık düğüm sonrasında sağ veya sol ip gergin olarak tutulur, diğer ip kavislendirilerek gergin ip üzerine konur. Daha sonra ise gergin ipin altından geçerek kendi kavisi içerisinden çıkarılır. Bu tek taraflı sağ ve tek taraflı sol olarak düğümleneceği gibi çift sarma düğüm de yapılabilir. 
Kare düğüm; makrome de en çok tercih edilen düğüm çift düğümdür ve çift düğüm olarak da adlandırılır. Dört iplik üstünde çalışılan bir modeldir. İpin uzunluğu ayarlanır ve ip tam ortasından katlanarak bir noktaya sabitlenir. Yanına benzer bir ip daha sabitlenerek en sağdaki ip hafifçe kavislendirilir, ortadaki iki ipin üstüne en soldaki ip ise bu ipin üstüne bırakılır. 
Bu tarzda iki adet makrome örme türü vardır. Sizler de makrome işi yapmak ve kendi modellerinizi yaratmak için Makrome İp bölümüne göz atabilirsiniz. Peki, makrome ile başka neler yapmak mümkün?

Makrome ile Neler Yapılır?

En keyifli el işlerinden biri olan makrome ile birden çok tasarımı ürüne dönüştürebilirsiniz. Neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu örnekler çok hoşunuza gidecek. O halde şimdi makrome ile yapılabilen el sanatlarına geçelim.
1. Duvar Süsü; salona, yatak odasına veya başka bir duvar aksesuarı olarak makromeleri tercih edebileceğinizi biliyor muydunuz?  Evet, ev aksesuarları başta olmak üzere her türlü yaşam alanına yakışabilecek duvar süslerinden biri de makromelerdir. Siz de yaşam alanınıza makromeler ile güzellik katabilirsiniz. 
2. Perde; Mutfak, balkon perdesi olarak makromeyi tercih edebilirsiniz. Dekorasyon için birebir     uyumlu özel ürünlerden biridir. 
3. Çiçek Askılığı; Tavana, duvara asılacak şekillerde de tasarlanabilen ve saksılık görevi görebilen duvar süslerinden biri olan farklı örme biçimlerinden makromelerden dilediğinizi seçebilir, aksesuar olarak kullanabilirsiniz. 
4. Kilim; kalın makromeler ile örülen ve makrome ipleri ile istenilen ölçülerde tasarlanabilen kilimler de evlere oldukça şıklık katıyor.
Daha pek çok çeşitte makrome örgüler üretebilir, yaşadığınız her alana şıklık katabilirsiniz. Örme işlemleriniz içinde Örgü Şişi ve Tığlar kategorisine göz atabilirsiniz. 

Örgü Şişi ve Tığlar Bölümündeki Ürünler Pahalı Mı?

Bu bölümde işinize yarayacak birden çok iğne, tığ ve şiş gibi ürünler yer alıyor. Öreceğiniz örgü modellerine göre ihtiyacınız olan şişleri ve tığları alabilirsiniz. Üstelik yapacağınız tüm alışverişler sonucunda ödeyeceğiniz tutar daima en uygun fiyatlarıyla olacak. Çünkü tam da sizlere bütçe dostluğu yapacak ürünler var. İstediğiniz zaman maddi açıdan zorlanmadan ve çok da düşünmeden bu ürünlerden hoşunuza gideni alabilirsiniz. 


Makrome ile Yapılan Diğer Aksesuarlar Neler?

Makrome aslında günümüzde en yaygın kullanılan ve birden çok aksesuara konuk olan en keyifli el sanatlarından bir tanesidir. Çiçek saksılığı, duvar süsü, kilim, perde gibi aksesuarlar gibi daha pek çok aksesuar için de bir sürü makrome el sanatları vardır. Bunlar ise şu şekildedir:
Komodin, avize, yastık kılıfı, duvar rafı
Runner, yatak örtüsü, yatak başı, ayna kenar süsü
Sepet süsleme, havluluk, tuvalet kağıdı tutucu, sandalye süsü
Puf ve minder, tabure, hamak-salıncak, sandalye, kablo süsleme, kedi yatağı, seperatör, dergilik, perde aksesuarı, bebek beşiği, montesorri yatak süsü vb. 
Bunun gibi daha birden çok dekoratif amaçlı kullanılan makrome aksesuarları vardır. Daha farklı ürünler arıyorsanız makromeden başka ürünlerimiz de bulunuyor. Dilerseniz Tuhafiye bölümünü de ziyaret edebilirsiniz. 

Makrome İp Nereden Alınır?

makrome ipi nerden alınır

Makrome ip nereden mi alınır? Tabii ki yummak sitesinden… Birden çok ürünün hem kaliteli hem de ucuz olduğu yummak sitesinde aradığınız tüm el işlerine özgü ürünler var. Bu ürünler arasından yapacağınız el sanatına göre istediğiniz malzemeleri alabilirsiniz. Yummak ile her an her yerde tasarımlarınızı gerçeğe dönüştürebilirsiniz. 

Yükleniyor...