1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ
1.000 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo ÜCRETSİZ

Makrome Düğümü Nasıl Yapılır?

Tarih: 02.06.2022 16:37
Makrome Düğümü Nasıl Yapılır?

Makrome Düğümü Nasıl Yapılır?

Makrome örgüler örmek ve örgü için gerekli teknikleri öğrenmek için doğru adrestesiniz. Zira bugün sizler için özellikle beklediğiniz makrome düğümü nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek istedik. Birbirinden şık örgü tasarımları için hazır olun diyoruz ve içeriğimizin devamına geçiyoruz.Ayrıca unutmadan söylemek isteriz ki yummak mağazamızın tüm stokları yenilendi. Mağazamıza uğrayabilir ve istediğiniz ürünleri en ekonomik fiyatlarıyla alabilirsiniz. Ayrıca sevdikleriniz için öreceğiniz şahane ürünler ile onları mest edeceksiniz. Ve hatta ayrıcalıklı olarak hazırladığımız Örgü İpi kategorisine de göz atabilirsiniz.  

Örgü İpi Çeşitleri Pahalı Mıdır?

Örgü ipi kategorisinde neler var neler. Dışarıda arayıp da bulamadığınız belki de onlarca ip çeşidini mağazamızda bulabilirsiniz. Aynı zamanda da çok sevilen ve oldukça popüler olan makrome ipi de bu kategori üzerinden tedarik edebilirsiniz. Her bir ürün öreceğiniz örgülere uyum sağlayacak türdedir. Öreceğiniz birçok örgü çeşidi için şahane ip türlerimizden birini alabilirsiniz. Bunun yanı sıra sevdiklerinize kucak dolusu sürprizler yapacağınız el emeği göz nuru örgü projeleriniz için de aradığınız tüm örgü malzemelerini kolaylıkla mağazamız üzerinden bulabilirsiniz. O zaman makrome ipin ne olduğundan kısaca bahsedelim. Ve heyecanla beklediğiniz makrome düğümü nasıl yapılır sorusunun yanıtına geçelim. 

Makrome İpi Nedir? Ne İşe Yarar?

Makrome ipi, örgü ve dokuma yerine düğümleme tekniği ile üretilen tekstil türü bir iptir. Bu düğümler resif veya kare ile atılır. Saksılardan çanta modellerine, gemi parçalarından bıçak kuplarına kadar birçok yerde kullanılmaktadır. ,
Geniş kullanım alanına sahip olan makrome işi oldukça da zevkli ve eğlenceli bir el sanatıdır. Hayalini kurduğunuz onlarca ürünün örülmesi için makrome ipleri seçebilirsiniz. Renkli dünyası ile çok sevilen makrome ipler ile sizler de sevdiklerinize manevi değeri yüksek örgüler örebilirsiniz. 
Toka, çorap, çanta vb. gibi daha bir sürü el sanatına imza atabilirsiniz. Birçok hediyeden daha anlamlı olacak el emeği göz nuru makrome işlerinizi özel günlerde de hediye olarak kullanabilirsiniz. Makrome İpi için örgü ipi kategorisine göz atabilirsiniz. 

Makrome Düğümü için Temel Aşamalar


Makrome düğümü için gerekli olan temel aşamalardan tek tek bahsettik. Bu adımları takip ederek istediğiniz sayıda makrome düğümü yapabilirsiniz. Bugünden sonra yapacağınız her tasarım çok özel olacak. O halde hazır mısınız? Başlıyoruz…
İlk adımımız başlangıç düğümüdür. İpi ikiye katlayın ve borunun üzerinden geçirin. Sonrasında ise ipin diğer iki ucunu halkanın içerisinden geçirin. Bu düz bağlama tekniğidir. İkinci adımda da aynı şekilde ipi ikiye katlayın. Ve ipin uçlarını halkanın içerisinden geçirin. 
Daha sonra aynı işlemi bu kez üstten değil alttan geçirerek yapın.  İki ucunu halkanın içerisinden geçirin. Yine 3.adımı uygulayın.
Makromenin en temel düğümü bu aşamada yapılır. Kare düğüm yapmak için 4 ipten ortadaki 2 ipi sabit olarak bırakın. Önce soldaki ipten başlayın ve bir C şekli oluşturun. Sonrasında ise sağdaki ipi bunun üzerine atın. Daha sonra arkasından oluşturduğunuz C şeklinin içerisinden geçirin.
Şimdi ise C şeklini sağ tarafta oluşturun. Bu şekilde düğüm attığınızda bir kare düğüm oluşturmuş olacaksınız. Daha sonra 3.adımı tekrar uygulayın sol tarafta bir C şekli oluşturun. Sonra ise yine sağ taraftan bir düğüm atın ve C şekli oluşturun. Bu şekilde devam edin. 
4. Teknik ise çapraz kare düğüm aşamasıdır. İlk 4 ip ile bir kare düğüm oluşturun. Diğer 4’lü ipler için de aynı şeyi uygulayın ve kare düğüm oluşturun. Kare düğüm yaparken dikkat etmeniz gereken şey ilk düğümü sağdan atıyorsanız sonraki düğümü soldan atmanızdır. Daha sonra ise C kısmını oluşturun. Bu şekilde ilk sıraları tamamlamış olacaksınız. Bu şekilde devam ederek kare düğümleri tamamlayın. 
İkinci sıraya geçerken baştan ilk 2 ipi boş bırakın ve sıradaki 4’lüyü alın. Yine aynı şekilde kare düğüm atın. Kare düğümleri yukarıya doğru çekebilirsiniz. İsterseniz daha aşağıda da bırakabilirsiniz. Aradaki uzunlukları isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. 
Bu aşamada ise burgu şerit düğümünü anlattık. Bu adımda kare düğüm yaparken C şeklini hep aynı taraftan oluşturmanız gerekiyor. C şeklini hep sol taraftan oluşturun. Bu şekilde devam ettikçe burgu şeridin oluştuğunu göreceksiniz. 
Bu adımlar karışık düğüm tekniklerini içermektedir. Ancak her biri birbirine temel oluşturmaktadır. Bu nedenle de adımlar bir arada verilmiştir. Makrome düğüm atmayı öğrendikten sonra birçok projeye el atabilirsiniz. Ayrıca Markalar kısmından tüm örgü ipi modellerine de ulaşabilirsiniz. 

Yummak ile Örgü Örmek Artık Çok Kolay…

Bu içeriğimizde sizlere makrome örgünün nasıl yapılacağından bahsettik. Bu teknikleri kullanarak şık ve kaliteli örgüler örebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha pek çok örgü örme tekniği için de yummak mağazamızı takipte kalmanızı öneriyoruz. Her geçen gün en güncel örme teknikleri ile sizleri karşılıyoruz. Keyifli örgüler ve mutlu günler dileriz.

 

Yükleniyor...